TR EN RU
 
ABOUT US
REFERENCES
LEARNING
CONTACT
 
Makrodata
   
ABOUT US
 
 
 
 
 
MAKRODATA company was founded in 1984 to provide various sectors with software opportunities. Due to the high demand of PVC Windows & Doors we launched our first version PWD (Program for Window Design) written under Dos. As the demand increased and the additional requirements appeared, in 1996 -1997 the Board of Directors decided to specialize and develop better programmes for the PVC industry. During this period our company's software department had increased from 2 to 12 people.


    Teknolojinin gelişmesi ile birlikte firmamızda bunu firma bünyesine adapte etmiştir. 1997 yılında Windows 95 ortamında yazılımını tamamlamış ve müşteri memnuniyetini daha da arttırmıştır. Müşteri potansiyelimiz 600 gibi bir adete ulaşmış ve kadromuzda gelişmeye başlamıştır. Türk firmalarının yurt dışına açılması ile yazılımlarımızda dil sorunu çıkmıştır. Bununla birlikte kadromuza Rusça, İngilizce bilen kişileri alıp sektör bazında yetiştirilip bu problemi çözdük. Ve şu anda Türkiye de 1800 ü aşkın Yurt dışındada 800 ü aşkın müşterimiz olup her gecen gün bu portföyümüzü arttırmayı hedefliyoruz. Müşteri isteklerini çok iyi bilmekteyiz ve yazılımlarımızı mimarlar veya profesyonellik gerektiren kişilerin kullanmasına gerek kalmayacak şekilde çok basit bir kullanım yapısında yazmaktayız. İddia ediyoruz ki fabrikadaki ustabaşı bile çok rahat kullanabiliyor. Böylece hem fabrikada hem ofis ortamında yazılımımız hatasız olarak çalışmaktadır.


  To make our software products in quality and, by this way, to promote the future development we had to deny all offers to launch software for other sectors. However today we extended our work spectrum by founding a new Romanian branch. This bridge, connected us with Europe, made our cooperation with foriegn countries easier.
We had to organize training workshops for program users at the first stages of our work. This process being expensive took long time. But today we prepared a training CD which includes visual and synchronized education of all program's outlines and had been translated for users language. If earlier our clients required to repead training workshop for their new recruits, now they have an opportunity of selftraining with CD we sent. Developing our company?s infrastructure we purpose the satisfaction of our consumers.

 

   
 
 
 
  Copyright©2008 Makrodata Ltd.Şti